Wirtualne Połczyno


FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki AlbumGaleria
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Pożar
Autor Wiadomość
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2009-11-11, 09:49   

Takie pożary w dawnych czasach nie były niczym dziwnym. Bo tak jak już fireman napisał zwarta, drewniana zabudowa temu sprzyjała a i trzeba pamiętać, że używanie otwartego ognia było w dawnych czasach codziennością.

O wielkim pożarze w XX w również słyszałem, ale jako ciekawostkę zacytuję tekst o trochę innym i dawniejszym:
,,…W 1627 r. lustratorzy królewscy zastają w Połczynie tylko zgliszcza, gdyż wieś z gruntu wszystka spalona przez żołnierzy naszego a nadto obrabowana przez żołnierzy z Pułku Pana Lackorońskiego.” ;-)
 
     
konto usunięte
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-11, 12:06   

Kubuś2001, skąd ty masz takie informacje??
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2009-11-11, 13:31   

Tą informację znalazłem w książce Ziemia Pucka Przewodnik Krajoznawczy- Franciszek Mamuszka. Niestety wprawdzie autor wypisał na końcu publikacji materiały źródłowe jednakże nie wiadomo, których cytatów one się tyczą.

Co zaś się tyczy powyższego wydarzenia to zapewne miało ono związek z zdobyciem w kwietniu 1627 roku przez Stanisław Koniecpolskiego i jego wojska miasta Pucka, które było bronione przez Szwedów.
W tamtym okresie wioski często cierpiały od wojsk zarówno szwedzkich jak i naszych, którym nie wypłacano żołdu całymi miesiącami.

Natomiast ostatni duży pożar miał miejsce w 1948 roku. Prawdopodobnie wybuchł on w gospodarstwie Groenwaldów (nie wiem czy napisałem poprawnie nazwisko) i z powodu silnego zachodniego wiatru przerzucił się na drugą stronę ulicy. Wtedy rozprzestrzenił się na inne gospodarstwa w kierunku szkoły i Celbowa. Samych zabudowań mieszkalnych spłonęło raczej niewiele natomiast prawie w każdym pobliskim gospodarstwie spaliła się stodoła lub inny budynek gospodarczy.

Myślę, że starsi mieszkańcy Połczyna jeszcze pamiętają o tym wydarzeniu, więc do dzieła ;-) . Czekam na uzupełnienie i ewentualne sprostowania.
 
     
konto usunięte
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-11, 13:44   

Tak sobie myślę, że przydało by się te wszytskie informacje co są na forum zebrać w jedno i zrobić z tego artykuł.
Kubuś2001 napisał/a:
Myślę, że starsi mieszkańcy Połczyna jeszcze pamiętają o tym wydarzeniu, więc do dzieła

Tak właśnie do dzieła Połczynianie. Dziadkowie na pewno pamietają.
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2009-11-11, 13:59   

lime napisał/a:
Tak sobie myślę, że przydało by się te wszytskie informacje co są na forum zebrać w jedno i zrobić z tego artykuł.

Nasz rację. Warto taki artykuł napisać. Jednak proponuję się jeszcze wstrzymać a być może wyjdzie jeszcze więcej ciekawostek o Połczynie. Wtedy artykuł byłby ciekawszy i pełniejszy.
Pozdrawiam!
 
     
konto usunięte
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-11, 14:37   

Tak właśnie jak piszesz.
 
     
vietcom 
Moderator
capo di tutti capi

Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 857
Skąd: Wietnam
Wysłany: 2009-11-11, 20:20   

Pożar, o którym ja myślę miał miejsce napewno ponad 100 lat temu, więc to nie będzie ten, o którym Kubuś pisze, ale ogromny szacun za posiadane informacje. Jeszcze trochę, a zostaniesz "Nadwornym Historykiem Forum Wsi Połczyno" :-)
_________________
Nim ocenisz społeczność, w której żyjesz, zauważ, że sam ją tworzysz.
 
     
lukashori 
Łukasz

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 1140
Skąd: Brudzewo Żelistrzewo
Wysłany: 2009-11-12, 00:03   

vietcom napisał/a:
eszcze trochę, a zostaniesz "Nadwornym Historykiem Forum Wsi Połczyno"


No co za tytuły- stopnie czy jak kto woli :?:
_________________
:)
 
 
     
vietcom 
Moderator
capo di tutti capi

Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 857
Skąd: Wietnam
Wysłany: 2009-11-12, 17:50   

Co jak co, ale z taką wiedzą taki tytuł jest jeszcze za mało wyszukany
_________________
Nim ocenisz społeczność, w której żyjesz, zauważ, że sam ją tworzysz.
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2009-11-12, 20:28   

Starczy tych komplementów :oops: . Ja cieszę się, że jest zainteresowanie tak odległymi historiami. Wasze pytania, dociekanie i wasza własna inicjatywa w wyciąganiu od krewnych i znajomych ciekawostek mobilizuje mnie do szukania.

Umieściłem w temacie Trochę Historii skan materiału z powyższą informacją.
Znalazłem też w innej publikacji jej potwierdzenie i przy okazji następne ciekawostki o dawnym Połczynie ;-) .

Pozdrawiam!
 
     
vietcom 
Moderator
capo di tutti capi

Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 857
Skąd: Wietnam
Wysłany: 2009-11-13, 19:22   

To dawaj jak najwięcej do działu trochę historii.
_________________
Nim ocenisz społeczność, w której żyjesz, zauważ, że sam ją tworzysz.
 
     
atom88 
atom

Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 104
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2009-12-02, 17:58   

Z tego co słzszałem to w połczynie bzło 6 stawow ...Pierwszy znajdował sie tam gdzie pani Beata Jeka ma ogrodek , drugi na przeciwko kokakabany ,,, trzeci na podworku ..."wreka" kto y Połczyna ten wie ,, czwarty tam gdzie obecnie jest boisko do kosza ,, piatz jest cały czas i łowie w nim ryby ,, a szosty byl przed "lisia gorka" .... a dawny budynek strazy był na przeciwko boiska do kosza , na tym małym łuku ...
_________________
atom
 
 
     
konto usunięte
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-02, 20:25   

A może masz jakieś zdjęcia z przeszłości. Zapodaj na forum, lub podeślij to do galerii wstawię.
 
     
atom88 
atom

Wiek: 35
Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 104
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2009-12-03, 00:44   

niestety ale zdjęć żadynych nie mam :( ale wydaje mi sie że w szkole są jakieś stare zdj. Połczyna ...
_________________
atom
 
 
     
konto usunięte
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-03, 01:39   

A może ktoś z rodziny, dziadki, pradziadki coś mają?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template justBLUE created by geman

PRchecker.info
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12