Wirtualne Połczyno


FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki AlbumGaleria
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkańcy Połczyna, a zbrodnie w Piaśnicy
Autor Wiadomość
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2010-10-04, 23:06   

Nie chodzi o pomnik przy szosie Krokowa- Wejherowo. W głąb lasu są groby i to właśnie tam był pomnik, na którego miejscu stanęła kaplica.
 
     
adi 
adi-ministrator


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 3201
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2010-10-05, 00:10   

A to już rozumiem, ale tego pomnika w lesie to nigdy chyba nie widziałem, a na grzybach często byłem w tych rejonach.
_________________
Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma
wiosna to czy lato jesień albo zima
 
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2011-05-20, 16:08   

Byłem jakiś czas temu w Piśnicy i wykonałem kilka fotek. Niestety to tylko aparat, więc jakość nie powala.






Na tej ziemi zginął męczeńską śmiercią AUGUSTYN WIŚNIEWSKI

3.04.1902-3.11.1939.

Były nauczyciel szkoły w Werblini i Połczynie.

Rodzina.






Pozdrawiam!
 
     
adi 
adi-ministrator


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 3201
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2011-07-25, 23:39   

Byłem w niedzielę, przy tym ołtarzu. Efekt na żywo jest dużo większy niż na zdjęciach.
Przy okazji podjadłem trochę jagódek i znalazłem 4 podgrzybki i dwie kurki :)
_________________
Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma
wiosna to czy lato jesień albo zima
 
 
     
molly 
Jestem fajna :)


Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 795
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2011-08-03, 10:21   

wow ale fajnie tam..
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2011-09-20, 17:06   

Trochę będzie trzeba poczekać, ale może wyjdą nowe fakty?

Wznowili śledztwo w Lesie Piaśnickim.

Po 36 latach Instytut Pamięci Narodowej wrócił do sprawy Lasu Piaśnickiego, gdzie na początku II wojny światowej hitlerowcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele polskiej inteligencji oraz pacjenci polskich i niemieckich szpitali.
- Piaśnica jest pierwszym i największym miejscem (około 250 hektarów) bezpośredniej eksterminacji hitlerowskiej w Europie podczas II wojny światowej. Bezpośredniej, czyli mam tutaj na myśli śmierć przez rozstrzelanie - młówi Regina Osowicka, były członek Komitetu Piaśnickiego, która za upamiętnianie męczeństwa tysięcy pomordowanych Polaków w Piaśnicy została wyróżniona nagrodą Polcul Foundation.

Pierwsze śledztwo w sprawie masowych zabójstw Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Gdańsku wszczęła w kwietniu 1967 r. Po zgromadzeniu szeregu dowodów i wyjaśnieniu części istotnych okoliczności zbrodni, zostało ono zawieszone w 1975 r.
- Z powodu przeszkód, które uniemożliwiały dalsze prowadzenie śledztwa. Wówczas bez zapoznania się z niemieckimi archiwami i bez uzyskania danych o powojennych losach typowanych sprawców przebywających za granicą, dalsze prowadzenie postępowania nie było celowe - tłumaczy prokurator Maciej Schulz naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. - Z reguły 90 procent prowadzonych śledztw w latach 60-70 były w ten sposób kończonych, czyli bez wydania decyzji merytorycznej.

Decyzję o odwieszeniu śledztwa podjęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. W postępowaniu zostaną podjęte czynności mające na celu ujawnienie nieznanych jeszcze okoliczności tej zbrodni niemieckiej.
- W szczególności weryfikacji szacunkowej liczby zamordowanych, ocenianej nawet na 12 -14 tys., identyfikacji ofiar i wykrycia wszystkich sprawców - mówi naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Obecnie OKŚZpNiP ma blisko 500 śledztw dotyczących zbrodni hitlerowskich. - Sukcesywnie podejmujemy te sprawy, uzupełniamy materiał dowodowy i kończymy je poprzez wydanie decyzji merytorycznej - wyjaśnia Schulz.
Jak tłumaczy naczelnik, prace przy tego typu śledztwach są bardzo żmudne, dlatego na wyniki sprawy zbrodni w Lesie Piaśnickim będzie trzeba poczekać nawet kilka lat.
- Prowadzimy różne czynności, m.in. prace w archiwach, w tym jednym niemieckim. Oprócz tego prosimy o pomoc różne instytucje, o udostępnienie materiałów. Nie wszystkie jeszcze nam odpowiedziały - mówi Maciej Schulz. - Dodatkowo, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie z innych śledztw, musimy ponownie zweryfikować nazwiska ofiar, które dotychczas udało się ustalić. Bo z reguły, jakaś 1/3 z nich zawiera błędne dane. Na przykład dana osoba tam nie zginęła albo są poprzekręcane nazwiska, czy imiona. Nie poprzestajemy na tym, żeby ustalić, czy to jest Jan Kowalski, ale też musimy poznać jego datę urodzin oraz imię ojca. To jest bardzo czasochłonne zajęcie.

Przypomnijmy, że do tej pory, dzięki badaniom Elżbiety Grot, kustosz Państwowego Muzeum Stutthof w Sztutowie a zarazem członka Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, ustalone zostały 852 nazwiska osób z szacowanej na 12 tysięcy liczby ofiar.

Tomasz Smuga

http://www.wejher.info/in...od=news&id=4794
 
     
adi 
adi-ministrator


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 3201
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2011-09-21, 11:49   

Myślę, że ciężko będzie ustalić nowe fakty. Ale jest szansa ponieważ teraz są inne technologie.
_________________
Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma
wiosna to czy lato jesień albo zima
 
 
     
Kubuś2001 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 235
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2011-09-21, 14:58   

Wiesz tu nie chodzi o nowe technologie. Raczej o dostęp do niemieckich archiwów, który za komuny był ograniczony. Niemcy nie byli skorzy do ich udostępniania. Mało tego strona polska popełniła błąd i oryginały dokumentów śledczych, które wysłano do Niemiec już do nas nie powróciły.

Obecnie otwiera się nowa furtka, więc jest szansa na znalezienie tego, czego kiedyś nie chcieli ujawnić. A zasoby archiwalne maja spore.
 
     
adi 
adi-ministrator


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 3201
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2011-09-23, 07:58   

Tylko też ciekawe ile jest prawdy w tych niemieckich archiwach. Mimo to ciekawe czego się dowiemy nowego.
_________________
Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma
wiosna to czy lato jesień albo zima
 
 
     
vietcom 
Moderator
capo di tutti capi

Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 857
Skąd: Wietnam
Wysłany: 2011-09-23, 13:07   

W przyszły czwartek (29.09) o 21:50 na TVP Historia ma lecieć nowy dokument poświęcony zbrodniom hitlerowskim w Piaśnicy pt.: Pamięć: Tajemnica lasów Piaśnicy
_________________
Nim ocenisz społeczność, w której żyjesz, zauważ, że sam ją tworzysz.
 
     
adi 
adi-ministrator


Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 3201
Skąd: Połczyno
Wysłany: 2013-11-26, 09:54   

Na www.trojmiasto.pl można przeczytać artykuł, że odnaleziono Zdjęcia z ekshumacji z Pisanicy: http://historia.trojmiast...one-n74776.html
_________________
Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma
wiosna to czy lato jesień albo zima
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template justBLUE created by geman

PRchecker.info
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12