Wirtualne Połczyno - Forum

Brudzewo - ZAMORDOWANY PRZEZ HITLEROWCOW PAWEŁ WENDT, SOŁTYS BRUDZEWA

Kubuś2001 - 2010-05-30, 21:13
Temat postu: ZAMORDOWANY PRZEZ HITLEROWCOW PAWEŁ WENDT, SOŁTYS BRUDZEWA
Jadąc drogą ze Sławutówka do Żelistrzewa można zauważyć na poboczu pomnik z tablicą, na której umieszczoną taką informację:

TU DNIA 9 WRZEŚNIA 1939
ZOSTAŁ ZAMORDOWANY
PRZEZ HITLEROWCÓW
PAWEŁ WENDT
SOŁTYS WSI BRUDZEWO.


Czy ktoś zna szczegóły tego wydarzenia? Jaki był powód tego morderstwa? Dlaczego w tym miejscu?



Jak widać ktoś opiekuje się tym miejscem, dlatego liczę na to, że ktoś posiada takie informacje.

Co ciekawe zdarzało mi się jechać tą trasą jednak pomnik zauważyłem całkiem niedawno :roll: .

Przepraszam za jakość zdjęć, ale to tylko telefon.
Pozdrawiam!

adi - 2010-05-30, 21:41

Kubuś2001, nie ma za co przepraszać, zdjęcia są super.

Ja nie pomogę, ale może ktoś coś będzie wiedział.

lukashori - 2010-05-30, 22:21

Dzisiaj już wam nie pomogę ale jutro lub innego dnia spytam się ojca może coś pamięta z opowiadań swojego starszego rodzeństwa lub rodziców.
A po drugie to nazwisko WENDT do dzisiaj istnieje w Brudzewie. To jest mój sąsiad przez ulicę.Więc może to był jego jakiś krewny :?:

adi - 2010-05-31, 00:15

O lukashori, to masz misję do spełnienia :)
Jocker_89 - 2010-05-31, 07:45

Czekam na dalsze informacje. :)
lukashori - 2010-05-31, 15:13

Dzisiaj raczej nie dam rady bo zaraz wyjeżdżam,ale może jutro jak nie zapomnę.
lukashori - 2010-06-03, 00:51

Przepraszam że dopiero piszę ale miałem AWARIE KOMPUTRA :cry:
Z tego co się dowiedziałem to ten zamordowany był wujkiem-dziadka-mojego sąsiada,ale za co został zamordowany to tego nie wiem.

adi - 2010-06-03, 13:17

No to teraz trzeba zapytać dziadka wujka sąsiada :)
lukashori - 2010-06-04, 00:27

Ale tylko sąsiad żyje :-/
adi - 2010-06-04, 10:02

Ale może coś pamięta z opowiadań rodziców.
kasia - 2010-07-06, 10:49

Witam,
ja znam tą historię - to był mój pradziadek. Przed wojną był sołtysem Brudzewa, więc po wybuchu wojny, jak wojska Polskie już się wycofywały przed Niemcami dostał rozkaz, żeby opóźnić marsz wojsk hitlerowskich. Pradziadek był inwalidą po I wojnie (stracił rękę), więc wziął kilku chłopaków i pościnali drzewa zrzucając je na drogę (zawsze to jakaś przeszkoda).
Niestety we wsi znaleźli się "życzliwi" którzy donieśli Niemcom kto to zrobił. Niemcy przyszli po niego do domu i zabrali nic nie mówiąc co z nim zrobią. Po jakimś czasie pracujący rolnicy zauważyli na polu ciało. Okazało się, że Niemcy po prostu wyprowadzili go na pole i zastrzelili.

adi - 2010-07-06, 11:11

Witaj Kasia.
Dziękujemy za ciekawe informacje. Miło, że do Nas trafiłaś.

Kubuś2001 - 2010-07-16, 19:27

Katarzyno nawet nie wiesz jak ucieszył mnie Twój wpis :-D . Dzięki Tobie i temu tematowi rozwiązała się jeszcze jedna zagadka naszej małej kaszubskiej Ojczyzny. Może to zabrzmi górnolotnie, ale teraz ta historia będzie nieśmiertelna. To magia i siła Internetu ;-) .

P.S. Mam nadzieję że to nie ostatni Twój wpis. Może znasz jeszcze inne ciekawostki naszego regionu?

Jocker_89 - 2010-07-18, 10:18

Generalnie na tym forum jest kilka tematów które są naprawdę ciekawe :)

Przynajmniej będzie gdzieś zapisana historia :)

adi - 2010-07-18, 11:42

No tylko trzeba teraz dbać o to, żeby strona i forum się utrzymały. Bo jak znikną to wszystko zniknie - niestety.
Kubuś2001 - 2010-07-18, 13:03

Nawet, jeżeli to forum kiedyś przestanie istnieć to jest duża szansa, że do tego czasu ktoś to przeczyta, powieli na innym forum, przekaże znajomemu a ten następnym.

A twoja w tym adi głowa by forum się miało dobrze :-P .

adi - 2010-07-18, 13:49

Wiem, wiem Kubuś2001, będę się starał jak tylko potrafię.

Z części tych informacji zrobię też artykuły na stronie. Tak jak to zrobiłem z historią Połczyna.

Jocker_89 - 2010-07-18, 14:57

Trzeba też robić kopie zapasowe informacji na forum i zapisywać je na komputerach ;D
adi - 2010-07-18, 20:26

Kopię bazy forum to ja mam. Robię co jakiś czas.
adi - 2010-07-18, 23:49

Więc mały artykuł zamieściłem właśnie na stronie Wirtualnego Połczyna.

Zamordowany przez hitlerowców Paweł Wendt, Sołtys Brudzewa

Podziękowania dla Pani Kasi oraz Kubuś2001

adi - 2010-08-04, 11:55

Pani Kasia udzieliła mi kolejnych informacji. Dodałem to do artykułu na stronie:
Cytat:
Okazuje się także, że pomnik powstał dzięki zbiórce w kościele. Oryginalna tablica była większa niż dzisiejsza i mosiężna, ale niestety ktoś się na nią połakomił (pewnie jacyś złomiarze).

adi - 2010-08-04, 22:39

No i kolejne straszne informacje

Cytat:
Po około miesiącu pracujący rolnicy wyorali ciało, które leżało twarzą do ziemi. Okazało się, że Niemcy po prostu wyprowadzili go na pole, pobili i zabili strzałem w głowę.


oraz nazwiska osób które pomagały Sołtysowi

Cytat:
Wziął ze sobą do pomocy Antoniego Krefta i Leona Piontek ...


oraz

Cytat:
Po odnalezieniu ciała żona Pawła Wendt, Klara Wendt udała się na żandarmerię niemiecką w Celbowie z prośbą o pozwolenie na pochowanie go na cmentarzu w Pucku i tak się stało.


No i od kiedy Paweł Wendt był sołtysem:

Cytat:
Pradziadek przed wojną od 1936 lub 1937 był sołtysem Brudzewa.


Wszystko wstawiłem już do artykułu.

Kubuś2001 - 2010-08-09, 21:31

(…)Niemcy o tym wiedzieli, rzucili więc tu przeważające siły, a i tzw. piątą kolumnę montowali, ściągali do majątków niemieckich bojówkarzy, przeważnie z miast i Gdańska. W parku bliskiego Celbowa odbywali odprawy i ćwiczenia. To członkowie tej właśnie bojówki mścili się na sołtysie Brudzewa, inwalidzie z czasów I wojny światowej, Wencie za to że tak gorliwie spełniał swoje służbowe obowiązki.

,,Połczyno w latach 1910- 1978 – przemiany gospodarczo- społeczne”. Józef Ceynowa.

Dosyć ciekawe zważywszy na to, że sporo osób kwestionuje udział organizowania tych bojówek przez właściciela celbowskiego majątku Fritza Rodenackera :roll: .

adi - 2010-08-09, 21:43

No i Ceynowa pisał tu o sołtysie Brudzewa. Proszę, proszę.
Kubuś2001 - 2010-09-07, 16:32

I dalsza część historii. W Dzienniku Bałtyckim z 3.09.2010 w Echu ziemi puckiej znalazłem taki oto artykuł.




Szkoda tylko, że autorka nie wspomniała, iż do napisania tych wspomnień została natchniona po przeczytaniu tego tematu na tym forum. A mam wrażenie, że czytała.

Mimo wszystko najważniejsze, że całą tą historię poznała jeszcze szersza grupa osób.

P.S. Co się dzieje z tym forum?!
P.S.2 Poprawiłem skan.

kasia - 2010-09-07, 19:57

Wydaje mi się, że pomysł na artykuł pojawił się niezależnie od forum. Sprawą zaczęło się interesować więcej osób po rodzinnym zjeździe Wendtów, który był w lipcu. Część osób słyszało tą historię po raz pierwszy i widać było, że zrobiła na niektórych wrażenie.
Ja zaczęłam szukać jakichś informacji w internecie i trafiłam na to forum :)
Widocznie ktoś z mojej Rodziny, pozbierał informacje i trafił z tym do gazety.
Pozdrawiam
Kasia

Kubuś2001 - 2010-09-07, 21:24

Podejrzewam, że ten temat (założony w maju)został znaleziony przy okazji szukania krewnych na rodzinny lipcowy zjazd Wendtów. To takie moje pierwsze wrażenie i choć nieistotne dla całej sprawy to nie mogę się jemu oprzeć znajdując na forum i w artykule takie same zwroty (np. nasza mała ojczyzna) ;-) .

Najważniejsze, że zagadka została rozwiązana i potęga forum motywuje mnie do zakładania nowych podobnych tematów. A tych trochę by się znalazło 8-) .

adi - 2010-09-12, 11:16

Z artykułu wynika, że przez to, że sołtys spełnił swój obowiązek jego rodzina została skazana na tułaczkę i wygnanie, dobrze, że nie zabili ich wszystkich. Smutna historia.

Jeżeli nasz temat natchną autora artykułu do napisania jego to się tez bardzo cieszę :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group